„Nincs rá szükségem, hogy ebben a politikai mocsárban tovább küzdjek, ahol nem az értékek, csakis az érdekek a fontosak. Ezért úgy döntöttem, hogy visszalépek a jelöltségtől. Ennyi volt, elég volt.”
Ezekkel a szavakkal búcsúzott el szeptember 27-én a zuglói választóitól Tóth Csaba, aki közölte, a parlamenti mandátumának lejárta után visszatér a civil életbe. Persze nem önként döntött erről, hanem azt követően, hogy a korábbi támogatója, Karácsony Gergely is elhatárolódott tőle a miniszterelnök-jelölti vitákban. Tóthot ez nagyon megviselte, árulásról, igazságtalanságról beszélt. S bár nem mondta ki egyértelműen, azt is nyilvánvalóvá tette, hogy kiszáll a politikából és – fogalmazott – végre újra vállalkozóként fog dolgozni.
Személyi összefonódások, bizalmi emberek
Már akkor is sokan úgy gondolták a környezetében, csupán a sértettség, a megalázottság beszél belőle, és nem gondolja ezt komolyan. Két és fél hónappal a történtek után úgy látszik, nekik lett igazuk. Tóth nem tud, s valószínűleg nem is akar elszakadni a politikától, az azzal járó előnyöktől, a zuglói közéletben továbbra is ő szeretné fújni a passzátszelet. Ez persze már nem olyan egyszerű, mint korábban, de mindent megtesz ennek érdekében; gyakran közvetlenül, néha az emberein keresztül.
A legfontosabb önkormányzati cég az évi ötmilliárdos főösszegű Zuglói Városgazdálkodási Közszolgáltatási Zrt., ennek a vezérigazgatója Baracskai Gábor. Ő Hajdú Flórián alpolgármester – vele kifejezetten jó viszonyban van Tóth – közeli rokona.
A felügyelőbizottság elnöke Felkai Tamás volt MSZP-s képviselő, akivel szintén bizalmi viszonyban van a szocilisták helyi erős embere.
Mellette Tóth mindkét parlamenti asszisztense fb-tag, ebből pedig az következi, hogy Tóth teljesen kontrollálja a cég felügyelő bizottságát, ezáltal annak működését. Ezt a helyzetet a Momentum és a DK az fb-tagsági helyek december végi újraosztásával próbálja megszüntetni.
Hajdú alpolgármester mellett Békefi László és Funtig Zoltán ügyvédek tagjai az Első Lépés Inkubátorház alapítvány kuratóriumának, amely papíron tulajdonosa annak a gyártelepnek, amelyre Tóth cégének vételi joga van (ezt derítette ki Hadházy Ákos, és gyaníthatón ez okozta Tóth vesztét). Többek szerint ennek a megoldásnak az az előnye, hogy nem derül ki a parlamenti képviselő vagyonnyilatkozatából, valójában mekkora vagyona is van.